تغییر رابط ورودی vCSA نسخه 6.0 (vCenter)

برای برخی از شرکت ها و سازمانها این یک امر مهم و اجباری است که یک بنر (Banner) هشدار دهنده و امنیتی در زمان اتصال به سرور ها و تجهیزات شبکه نمایش داده شود. در این مقاله قصد داریم نحوه انجام این مهم در vCSA نسخه ۶.۰ را بررسی نماییم.

برای مدیرانی که از vCenter نسخه لینوکس آن یا vCSA استفاده می کنند، حتما متوجه رابط ورودی آن شده اند که کاملا شبیه رابط ورودی ESXi است و درست شبیه به آن یک سری تنظیم های اولیه مثل تنظیم های شبکه را توسط آن می توان به انجام رساند. راه اندازی مجدد سرویس شبکه و مدیریتی، فعال نمودن SSH، دسترسی و مشاهده لاگ ها. برای برخی از شرکت ها و سازمانها این یک امر مهم و اجباری است که یک بنر (Banner) هشدار دهنده و امنیتی در زمان اتصال به سرور ها و تجهیزات شبکه نمایش داده شود و فرد متصل شده را از عواقب آتی اتصال به آن دستگاه را گوشزد کند. مثل بنر ها در تجهیزات Cisco و MikroTik و پیام خوشامد گویی در نرم افزار های شرکت مایکروسافت و … .

تغییر رابط ورودی ESXi نسخه 6

در ESXi نیز امکان تغییر رابط ورودی وجود دارد و اتفاقا جزییات بیشتری از آن تحت کنترل است و تصویر مقابل نمونه ای از تغییر رابط ورودی ESXi را نمایش می دهد. که بعدا به عنوان اصلی ترین ابزار زیر ساخت مجازی سازی به روش تغییر آن نیز خواهیم پرداخت.

در vCSA نسخه 6.0 ، حتی امکان اضافه نمودن پیام نیز به رابط کاربری آن اضافه شده است. اگرچه آن کنترلی که در ESXi مشاهده می شود در vCSA نسخه 6.0 وجود ندارد. اما محلی برای قرار گیری پیام در نظر گرفته شده است. می توانید نمونه آن را در تصویر مشاهده نمایید.

تغییر رابط ورودی vCSA نسخه 6

قسمتی قبل از محل نمایش IP و قسمتی هم بعد از محل نمایش IP برای نمایش پیام شما در نظر گرفته شده است. فایلی که این تنظیم ها در آن قرار دارد و قابل ویرایش است در آدرس /etc/vmware/appliance/dcui.cfg قرار گرفته است. و با پارامتر های CONNECTION_MESSAGE و CONNECTION_MESSAGE_AFTER_IP که به ترتیب قبل و بعد از محل قرار گیری IP می توان پیام مورد نظر را نمایش داد.
در زیر نمونه فایل dcui.cdg در آدرس /etc/vmware/appliance/ قابل مشاهده است.

[php]
{
   "PRODUCT_NAME": "VMware vCenter Server Appliance 6.0",
   "CONNECTION_MESSAGE_BEFORE_IP": "https://",
   "CONNECTION_PORT": "443",
   "CONNECTION_MESSAGE": "\n\t### Message BEFORE IP ###\n",
   "CONNECTION_MESSAGE_AFTER_IP": "\n\n\t### Message AFTER IP ###\n"
}

[php/]

برای مشاهده تغییرات انجام شده یا vCSA را راه اندازی مجدد نمایید که البته روش دستی نیست یا از دستور زیر استفاده نمایید.

[php]

kill $(ps -ef | grep dcui.py | grep -v grep | awk '{print $2}')

[php/]

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه 

دانلود کتاب VMware Workstation