ساخت اخطار در vCenter

امروز قصد داریم نحوه ساخت اخطار در vCenter را مورد بررسی قرار دهیم. برای این منظور اخطاری خواهیم ساخت تا زمان Snapshot گیری از ماشین مجازی را به شما اطلاع دهد. برای ساخت اخطار در vCenter از ابزار های جانبی استفاده نخواهیم کرد. ابزارهایی نظیر Snapwatcher برای همین منظور ساخته شده اند.

امروز قصد داریم نحوه ساخت اخطار در vCenter را مورد بررسی قرار دهیم. برای این منظور اخطاری خواهیم ساخت تا زمان Snapshot گیری از ماشین مجازی را به شما اطلاع دهد. برای ساخت اخطار در vCenter از ابزار های جانبی استفاده نخواهیم کرد. ابزارهایی نظیر Snapwatcher برای همین منظور ساخته شده اند. قصد ما بررسی ساخت اخطار در vCenter بدون استفاده از ابزار های جانبی خواهد بود. سوال برخی از مدیران نیز درباره نحوه ساخت اخطار ها در vCenter بوده که بررسی آن برای امروز مفید خواهد بود.

شما می توانید در لایه های متفاوتی اخطار یا Alarm را در vCenter بسازید. هر چقدر سطح انتخابی بالاتر باشد. شی های بیشتری را پوشش خواهد داد. ساخت اخطار ها در لایه Datacenter از لایه Host یا میزبان بالاتر خواهد بود. سطح ساخت اخطار ها به ترتیب به این شکل خواهد بود.

[html]
vCenter > Datacenter > Cluster > Host(s) > Datastore > Folder > Resource Pool > Virtual Machine
[/html]

به خاطر داشته باشید برای ساخت اخطار در vCenter باید مجوز دسترسی داشته باشید. ممکن است مجوز ساخت اخطار را در لایه Host داشته باشید و در لایه Datacenter قادر به ساخت آن نباشید. پس اولین مرحله درک از میزان دسترسی کاربری است که با آن به VMware vSphere متصل شده اید.

نحوه ساخت اخطار در vCenter – اخطار برای Snapshot گیری ماشین مجازی

توجه داشته باشید که برای ساخت اخطار در vCenter یا آلارم می توانید از نرم افزار #vSphere Client C یا vSphere Web Client (کنسول تحت وب vSphere) استفاده کنید. آلارم ها در زمانی که به صورت مستقیم به سرور ESXi متصل شوید، قابل مشاهده نیست.

ساخت اخطار در vCenter

مرحله اول: به سرور vCenter وصل شوید و شی مورد نظرتان در Datacenter را انتخاب کنید، به زبانه Alarms بروید و در فضای خالی مطابق شکل کلیک راست کرده و New Alarm را انتخاب کنید.

شما می توانید روی شی Datacenter کلیک راست کنید و از منوی Alarm گزینه Add Alarm را نیز انتخاب کنید. نتیجه هر دو روش یکسان خواهد بود.

مرحله دوم: در پنجره باز شده چهار زبانه وجود خواهد داشت که به ترتیب آن ها را بررسی خواهیم نمود.

زبانه General:

نامی برای اخطار مورد نظرتان انتخاب کنید (در اینجا VM with Snapshot) و توضیحی برای آن درج کنید تا در آینده به راحتی، هدف از ایجاد آن را به یاد آورید.
در قسمت Alarm Type نوع اخطار و سطح آن را مشخص کنید و به زبانه بعدی بروید.

اخطار در vCenter - زبانه General
اخطار در vCenter - زبانه Triggers

زبانه Triggers:

در این قسمت، همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، در فضای خالی Trigger Type کلیک راست نمایید و گزینه Add Trigger را انتخاب نمایید. از منوی باز شده گزینه VM Snapshot size را انتخاب کنید و مقدار گزینه ها را به ترتیب:

 • Warning: 1
 • Alarm: 10

قرار دهید. پس از آن روی زبانه Reporting کلیک کنید.

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید پارامتر های دیگری نیز وجود دارند که امکان استفاده از آنها برای مانیتورینگ زیر ساخت مجازی وجود خواهد داشت، پارامتر هایی مثل VM Status که وضعیت ماشین مجازی را بررسی می نماید یا VM Total size On Disk که فضای اشغال شده توسط ماشین مجازی روی ذخیره ساز را نمایش میدهد. نحوه ساخت اخطار در vCenter یکسان خواهد بود و شما می توانید بر اساس نیازتان از پارامتر های دیگر استفاده کنید که فعلا جای بحث ما نیست

بهنود مرادی

ویرا شبکه نگار

زبانه Reporting:

این زبانه به شما امکان تکرار و بازه زمانی تکرار را می دهد. می توانید مقادیر پیش فرض را قبول کنید یا آن ها را مطابق نیاز خود تغییر دهید.

اخطار در vCenter - زبانه Reporting
اخطار در vCenter - زبانه Actions

زبانه Actions:

این زبانه اهمیت ویژه ای خواهد داشت و مشخص خواهد نمود تا در زمانی که اخطار مشخص شده در مرحله قبل چه عملی توسط vCenter انجام شود. برخی از آنها عبارتند از:

 • Send a notification email
 • Send a notification trap
 • Run a Command
 • Power on VM
 • Power off VM
 • Suspend VM
 •  Reset VM
 • Migrate VM و …

ما در اینجا گزینه Send notification email را انتخاب نموده ایم تا در صورت بروز اخطار یک email به آدرس مشخص شده ارسال شود. به یاد داشته باشید برای استفاده از email بایستی تنظیم های SMTP را در آدرس زیر به درستی تنظیم نموده باشید.

[html]
Administration > vCenter server Settings > Mail
[/html]

اگر vCenter نداشته باشیم!

ممکن است در ساختار خود vCenter نداشته باشید! یا برخی از سرور های ESXi تان به vCenter متصل نباشند. در این حالت چاره جز استفاده از نرم افزار های جانبی یا اسکریپت های PowerCLI وجود ندارد.
قبلا یکی از این ابزار ها را برای شما معرفی نمودیم. می توانید این ابزار و توضیح های مربوط به آن را در RVTools مشاهده نمایید.

اخطار در vCenter - ابزار RVTools

سایر ابزارهای جانبی vCenter برای ساخت اخطار

 • vCheck – ابزار ساخت اسکریپت
 • vCenter Orchestrator – ابزاری برای ساخت اخطار ها در vCenter و پیاده سازی جریان های کاری (Workflow) ها. ابزاری مفید و کامل که به زودی به آن خواهیم پرداخت.
 • Veeam One Reporter – نیازمند لیسانس
 • Veeam Backup and Snapshot

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دسترسی به بخش آموزش های مجازی سازی

 

دانلود کتاب VMware Workstation