سه روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA

امروز قصد داریم سه روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA را مورد برسی قرار خواهیم داد. شاید تمامی این روش ها را بدانید و از SSH در vCSA استفاده می کنید. این مقاله برای آن دسته از کاربرانی است که نحوه فعال سازی SSH در VMware vCSA را نمی دانند، در مقاله های بعدی بیشتر با کاربرد های SSH در VMware vCSA آشنا خواهیم شد. پس بیایید شروع کنیم.

امروز قصد داریم سه روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA را مورد برسی قرار خواهیم داد. شاید تمامی این روش ها را بدانید و از SSH در vCSA استفاده می کنید. این مقاله برای آن دسته از کاربرانی است که نحوه فعال سازی SSH در VMware vCSA را نمی دانند، در مقاله های بعدی بیشتر با کاربرد های SSH در VMware vCSA آشنا خواهیم شد. پس بیایید شروع کنیم.

قبلا نیز به بررسی فعال نمودن SSH روی VMware ESXi و همچنین نحوه فعال نمودن SSH در VMware ESXi بوسیله vSphere Client پرداختیم. امروز این پروسه را برای VMware vCenter Server Appliance آموزش خواهیم داد.

نسخه بعدی VMware vSphere این امکان را فراهم خواهد نمود تا بتوانید از نسخه تحت ویندوز vCenter به VMware vCSA مهاجرت نمایید. در حال حاضر نرم افزاری های برای این مهاجرت وجود دارد که با آنها آشنایی دارید. یکی از آنها نرم افزار Fling است، شاید بهترین آنها. وجود این نرم افزار ما را به فکر خواهند انداخت که شاید در نسخه بعدی VMware vSphere بتوانیم شاهد یکپارچه سازی آن با VMware vSphere باشیم.

شاید کاربران ویندوز هنوز با نسخه لینوکس VMware vCenter راحت نیستند. چرا که در سرور ویندوز ی می توان به راحتی سرویس ها مشاهده نمود، آنها را Stop/ Start/ Restart نمود. که در VMware vCSA روش این کار متفاوت است. بیایید نحوه کار با سرویس ها را در VMware vCSA مرور کنیم.

در گذشته امکان مدیریت سرویس ها توسط VAMI فراهم بود. و در آدرس https://IP_of_VCSA:5480 در دسترس بود و امکان مدیریت سرویس ها به صورت تصویری فراهم بود. خبر خوب آنکه VAMI برگشته و این بار با محیطی به مراتب زیباتر و ساده تر. می توانید موارد زیر را توسط آن انجام دهید:

  • بروز رسانی VMware vCSA
  • تنظیم های مربوط به موقعیت زمانی
  • تنظیم های شبکه
  • مدیریت سرویس ها

 

نحوه فعال نمودن SSH در VMware vCSA

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | فعال نمودن SSH در زمان نصب vCSA

بررسی روش های فعال سازی SSH در VMware vCSA

1-در زمان نصب: یک چک مارک ساده در زمان نصب VMware vCSA. خب این گزینه زمانی مفید خواهد بود که نصب VMware vCSA را انجام می دهید و در زمان مهاجرت به VMware vCSA یا بروز رسانی VMware vCSA کاربرد چندانی ندارد.

2-از طریق کنسول VMware vCSA: کنسول VMware vCSA شباهت زیادی با کنسول VMware ESXi یا (DCUI) دارد. با یک تفاوت که به جای رنگ زرد از رنگ آبی استفاده شده است. و احساس راحتی بیشتری به کاربر می دهد.

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | کنسول vCSA

و گزینه Enable SSH را برای فعال نمودن SSH در VMware vCSA انتخاب کنید.

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | فعال نمودن SSH در vCenter

پس از ورود گزینه Troubleshooting Mode Options را انتخاب نمایید.

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | فعال نمودن SSH در vCenter

پنجره در زمان ورود به VMware vCSA

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | ورود به کنسول vCSA

3-از طریق کنسول تحت وب vSphere Client: به کنسول vCSA با پورت 5480 وصل شوید. آدرس چیزی شبیه https://IP_of_VCSA:5480 خواهد بود و گواهینامه آن را بپذیرید:

Login: root
Pass: رمز عبوری که در زمان نصب انتخاب نموده اید

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | ورود به کنسول تحت وب vCenter
روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | فعال نمودن SSH در vCenter

پس از ورود به کنسول vCSA کافی است روی Access کلیک کنید و روی دکمه Edit کلیک کنید. و در پایان گزینه Enable SSH Access را انتخاب کنید.

تا کنون به Bash Shell در vCSA توجه کرده اید. زمانی آن را مشاهده خواهید نمود که با کاربری به سیستم متصل شوید که عضو گروه SystemConfiguration.BashShellAdministrators در سرور vCenter Server Appliance یا همان vCSA باشد. این دسترسی به صورت پیش فرض به 60 دقیقه محدود شده است (که البته قابل تغییر است) و می تواند مدت زمان اتصال به سرور vCSA را به زمانی که در قسمت (Timeout (Minutes وارد می کنید محدود نماید.

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | Bash Sell چیست ؟
روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA |Bash Shell چیست؟

توجه کنید که در زمان نصب vCSA، رمز عبور کاربر root بر روی 1 سال یا 365 روز تنظیم شده است. که به این معنی است که رمز عبور انتخابی پس از 1 سال منقضی خواهد شد. بمب ساعتی؟ اگر با این زمان مشکلی ندارید می توانید گزینه Submit را بزنید و یا آین زمان را تغییر دهید. فقط به یاد داشته باشید که این زمان از طریق کنسول تحت وب vCSA نیز قابل تغییر است. به راحتی به آدرس Administration > Change Root password expires بروید و برای غیر فعال نمودن آن دکمه رادیویی را از Yes به No تغییر دهید.

خب، سه روش برای فعال سازی سرویس SSH را بررسی کردیم و در کنار آن نحوه استفاده از چندین دستور خط فرمان را نیز با هم مشاهده نمودیم.

روش فعال نمودن SSH در VMware vCSA | مدت زمان انقضای رمز عبور در vCenter

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه 

دانلود کتاب VMware Workstation