قابلیت های جدید vCenter نسخه 6.5

بالاخره انتظار ها به سر رسید و در VMworld 2016 شرکت VMware به معرفی نسخه 6.5 vSphere و vSAN پرداخت. در این سری مقالات قصد داریم قابلیت های جدید vCenter نسخه 6.5 ، vSphere و vSAN را مورد بررسی قرار دهیم.

تغییرات اساسی VMware vCenter نسخه 6.5 و مخصوصا Appliance مجازی آن (vCSA) صورت گرفته است.

قابلیت های زیر تنها در Appliance مجازی VMware vCenter (vCSA) نسخه 6.5 در دسترس قرار دارد:

  • Appliance مجازی VMware vCenter شامل گزینه High Available است که به صورت نود Active و Passive به همراه witness خواهد بود.
  • بالاخره VUM یا VMware Update Manager جزیی از VCSA شد و دیگری نیازی به نصب جداگانه روی ویندوز سرور نخواهد داشت.
  • VAMI یا vCenter server Appliance Management Interface رشد قابل ملاحظه ای نموده است. حالا مانیتورینگ خوبی از منابع شبکه (حافظه، پردازنده، شبکه و …) در اختیار تان قرار خواهد داد.
  • یک افزونه پشتیبان گیری (Backup/ Restore) در vCSA نسخه 6.5 تعبیه شده است و می تواند به یک ذخیره ساز خارجی متصل شود. این اتصال از طریق پروتکل های http، ftp، scp صورت خواهد پذیرفت.

قابلیت های جدید vCenter نسخه 6.5

vCSA حالا در منوی نصب کننده خود دو گزینه جدید نیز معرفی نموده است

  • Migrate | مهاجرت
  • Restore | باز گردانی

vCSA یک خبر خوب دیگر نیز با خود دارد و آن اینکه حالا زیرساخت آن برپایه سیستم عامل سبک و قدرتمند Photon قرار گرفته است.

گزینه های (Backup/ Restore) می توانند از vCSA و PSC نسخه پشتیبان تهیه کنند و آن را باز گردانی کنند. ثبات نسخه پشتیبان گرفته شده نیز بررسی می شود . دیگر نیازی به نرم افزار های جانبی برای بررسی صحت نسخه پشتیبان وجود نخواهد داشت.

قابلیت High Availability در vCenter به دو کارت شبکه نیاز خواهد داشت.

برای پیکربندی High Availability دو گزینه وجود خواهد داشت: اولیه و پیشرفته (Basic/ Advanced) یک همسان سازی پایگاه داده بین نود فعال (Active) و نود پشتیبان (Passive) وجود دارد که توسط مکانیزم همسان سازی پایگاه داده PostgreSQL پیاده سازی شده است.

در vSphere نسخه 6.5 هنوز داده های Stateful وجود دارند که خارج از پایگاه داده نگهداری می شوند. این فایل ها نیز همسان سازی (Replicate) می شوند.

قابلیت های جدید vCenter نسخه 6.5

راه اندازی و پیکربندی vCenter Server HA بسیار ساده شده است. در مد اولیه یا Basic از شما آدرس IP و پورت (Port Group) پرسیده خواهد شد و پروسه راه اندازی نود Active/ Passive به صورت خودکار خواهد بود. مد Advanced یا پیشرفته مربوط به زمانی است که نود های Passive و Witness توسط vCenter دیگری مدیریت می شوند مثلا سایت های مجزا. در 80 درصد مواقع نصب Basic کافی و راهگشا خواهد بود.

دیگر نیازی به نصب افزونه Client Integration در vSphere نسخه 6.5 وجود ندارد. این پروسه توسط مرورگر بدون مشکل انجام خواهد شد. افزونه دیگری به نام Enhanced Authentication معرفی شده است که برای احراز هویت توسط Smartcard ها کاربرد خواهد داشت.

VMware Update Manager یا VUM نسخه 6.5 هنوز هم امکان نصب بر روی یک ویندوز سرور مجزا را دارد، گرچه شرکت VMware توصیه کرده که از نسخه موجود روی VCSA استفاده کنید. VUM به صورت پیش فرض روی vCSA نصب شده است و از پایگاه داده PostgreSQL استفاده می کند ولی شما و جداول خود را روی پایگاه داده دارد. و خبر خوشحال کننده تر این که از VMware Availability و پشتیبان گیر آن سود میبرد و داده های آن روی نسخه پشتیبان نگهداری خواهد شد.

قابلیت های زیادی به پروفایل های میزبان (Host Profile) اضافه شده است. تنظیم ها و پیکربندی ها می تواند بین پروفایل ها کپی شوند. پیکربندی های پروفایل های اصلی را می توان روی پروفایل های زیر مجموعه کپی نمود. پیکربندی های میزبان ها یا Host Customization ها را به صورت آفلاین توسط فایل های CSV می توانید انجام دهید.

قابلیت های جدید vCenter نسخه 6.5
قابلیت های جدید vCenter نسخه 6.5

می توانید اطلاعات دقیق تری در این باره را در بلاگ شرکت VMware و خصوصا در این پست مشاهده کنید.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation