قابلیت های جدید vSAN نسخه 6.5

قابلیت های جدید vSAN نسخه 6.5 بیش از پیش کاربردی شده اند و آن را به یک ذخیره ساز قدرتمند تبدیل کرده است. حال آنکه می توان از آن به عنوان ذخیره ساز برای سرور های فیزیکی نیز استفاده نمود. و این موضوع بیش از پیش بر قدرت نفوذ آن بر دنیای ذخیره ساز ها خواهد افزود، پس همرا ما باشید با معرفی قابلیت های جدید vSAN نسخه 6.5.

VMware vSAN نسخه 6.5

یکی از قابلیت های جدید و جذاب VMware vSAN نسخه 6.5 امکان استفاده از آن از طریق iSCSI است که به شما اجازه خواهد داد تا سرور های فیزیکی تان بتوانند از فضای ذخیره سازی vSAN استفاده کنند.

قابلیت 2-Node Direct Connect یک امکان از راه است که به دو سرور ESXi این امکان را می دهد تا بدون استفاده از سوییچ و تنها با استفاده از کابل crossover به یکدیگر متصل شوند.

All-Flash Everywhere قابلیت دیگری است که در VMware vSAN نسخه 6.5 معرفی شده است و این امکان را فراهم می کند تا در تمام پیاده سازی ها و فضا های کاری از آن استفاده کنید.

در این باره می توانید بلاگ شرکت VMware را مطالعه کنید.

بالاخره vSAN نسخه 6.5 معرفی شد. این نسخه بعد از نسخه بتا معرفی شد و چندین قابلیت جدید معرفی نموده است. بیایید نگاهی به آنها داشته باشیم:

  • سرویس Virtual SAN iSCSI
  • 2-Node Direct Connect
    • جداسازی ترافیک Witness برای دفاتر یا شعب راه دور (ROBO)
  • پشتیبانی درایو های e512

با بهترین قابلیت شروع می کنیم، حداقل به نظر ما، Virtual SAN iSCSI. این قابلیت همان چیزی است که فکر میکنید: امکان ساخت iSCSI Target و LUN ها و اتصال به آن از دنیای خارج. همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، حالا می توانید سرور های فیزیکی را به وسیله iSCSI به vSAN وصل کنیم. LUN ها همان اشیا ساخته شده در vSAN هستند و می توانید به این اشیا سیاست (Policy) اختصاص دهید. این به این معنی است که شما ISCSI LUN هایی دارید که می توانید کارایی، سرعت و دسترسی آن ها را به راحتی و در لحظه تغییر دهید. و تمام این عملیات را از طریق کنسول ی انجام می دهید که با آن آشنایی کاملی دارید.

نحوه فعال سازی iSCSI در vSAN نسخه 6.5

همین و تمام. iSCSI فعال شده!
ساخت Target ها و LUN ها در همان رابط همیشگی!
فعال نمودن سرویس ISCSI Target
قابلیت 2-node direct connect

ساده نبود؟ می توانید 1024 LUN در هر کلاستر بسازید، محدودیت Target ها به ازای هر کلاستر 128 و حداکثر اندازه هر LUN به 62 ترا بایت محدود شده است.

قابلیت دوم 2-node direct connect است. قبلا هم به آن اشاره نمودیم . به زبان ساده امکان اتصال دو سرور vSAN را توسط کابل اترنت فراهم می کند. می توانید آن را در شکل مشاهده کنید. بزرگترین مزیت آن این است که می توانید سرور ها را به کارت شبکه 10 گیگ مجهز نمایید و کارایی شبکه های 10 گیگابیت را داشته باشید. vMotion را با سرعت 10 گیگ تجربه کنید و هزینه سوییچ 10 گیگابیت را ذخیره کنید.

شما باید یک VMkernal برای رابط Witness تعریف کنید و این خود قابلیت دیگری است که به شما اجازه می دهد ترافیک Witness را مجزا نمایید. این کار را باید با نشان نمودن (Tag) رابط Witness انجام داد. برای این کار یک دستور esxcli وجود دارد و به جای X باید شماره رابط VMkernel را وارد نمود.

[code]
esxcli vsan network ip set -i vmk "X" -T=witness
[/code]

(vRealize Operation Manager (VR OPS

(vSphere with Operations Management (vSOM نیز خانه تکانی کرده است. (vRealize Operations Manager (vR Ops به نسخه 6.4 ارتقاء داده شده است که داشبورد کامل تری نسبت به نسخه های قبلی دارد. داشبورد آن هوشمند تر شده است و قابلیت های کلیدی دیگر که مدیران شبکه را در یافتن خطا ها یاری می رساند و سرعت خطا یابی بهبود چشمگیری نموده است. خطا یابی ها بهینه شده اند.

حالا درایو های (512e (512-byte Emulation پشتیبانی می شوند. البته هنوز از 4K Native پشتیبانی نمی شود.

و در آخر این که All-Flash در نسخه استاندارد قابل پیاده سازی است و پیاده سازی آن نیازی به لیسانس ندارد و می توانید به صورت کامل پیکربندی All-Flash را انجام دهید. توجه داشته باشید قابلیت های Deduplication / Compression / RAID-5 / RAID-6 همچنان در نسخه Advanced در دسترس است. به هر حال جدا شدن All Flash از لیسانس Advanced خبر خوشحال کننده ای بود که شاهد آن خواهیم بود.

منبع: yellow-bricks.com، up2v.nl

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation