تنظیم های شبکه در VMware Workstation – قسمت دوم

در این مقاله تنظیم های شبکه در VMware Workstation مورد بررسی قرار گرفته است.

تنظیم ها ی شبکه در VMware Workstation – قسمت اول
تنظیم ها ی سفارشی شبکه در VMware Workstation

تنظیم های شبکه در VMware Workstation قسمت دوم

پیشرفته تر: ایجاد شبکه های سفارشی

از 9 مورد تنظیمی که در شبکه نرم افزار VMware Workstation تا اینجا 3 مورد، بررسی شده است. که Auto-Bridging، NAT کردن و Host-Only بودند. ۶  گزینه دیگر ودر این مقاله برسی می کنیم.

برای مثال: می توانید یک محیط تست کاملا مجزا از شبکه خودتون داشته باشید. که ماشین های مجازی در این محیط بتوانند با هم و میزبان ارتباط داشته باشند ولی با شبکه اصلی، خیر. فرض کنید محیط A شامل Domain Controller، سرور های عضو دامنه و یک سری کلاینت روی شبکه VMnet2 و محیط B کاملا شبیه به محیط A باشد و همان IP آدرس ها در شبکه VMnet3 نیز استفاده شود ولی هیچ تداخلی با هم نداشته باشند چرا که دو شبکه کاملا مجزا هستند. این گزینه برای تست نرم افزار هایی که احتمال میدید ممکن برای میزبان و شبکه مخرب باشند و نمی خواهید ریسک کنید، نیز مناسب است.

پنجره Virtual Network Editor در VMware Workstation

کاربرد این بخش برای زمانی است که خودتان اقدام به ساخت شبکه های سفارشی کنید. که این کار رو می توانید در پنجره Virtual Network Editor انجام بدهید. پنجره ای که شامل تمام تنظیمها ی شبکه مجازی تان میشود.

انتخاب نمودن کارت شبکه فیزکی در مد Bridge

در این پنجره می توانید مشخص کنید بین کدام کارت شبکه فیزیکی و شبکه مجازی پل ایجاد بشه (در مد Bridging). اگر یادتان باشد در قسمت قبلی پیشرفته: تنظیمات شبکه درVMware Workstation – قسمت اول گفتیم قابلیت Bridge رو Auto-Bridging هم میگوییم. چون عملیات ایجاد پل بصورت خودکار انجام میشه، اگر می خواهید این عملیات به صورت دستی صورت بگیره می توانید در این پنجره آن رو تغییر بدهید. همچنین می توانید یک شبکه مجازی و سفارشی جدید (VMnet) ایجاد کنید و آن را به یک کارت شبکه فیزیکی یا مجازی وصل کنید.

اتصال دو کارت شبکه فیزیکی مجزا به شبکه های مجازی متفاوت

در شرایطی که یک ماشین مجازی Multi-Home دارید این تنظیم ها اهمیت بیشتری پیدا می کنند. مانند ماشین های مجازی که نقش روتر یا دیواره آتش رو دارند. برای مثال: زمانی که میخواهید نرم افزار هایی مثل Microsoft ISA Server یا Microsoft TMG، Kerio را تست کنید. می تونید یک کارت شبکه ماشین مجازی رو به اینترنت و کارت شبکه دیگر رو به شبکه داخلی وصل کنید. حتی می توانید با داشتن چند لینک اینترنت هر کارت شبکه ماشین مجازی رو به یک لینک اینترنت وصل کنید.

در این پنجره می توانید بازه IP آدرس های اختصاص داده شده توسط DHCP، در مد NAT و Host-Only را تغییر دهید. یا به صورت کامل DHCP آن را غیر فعال کنید. برای مثال: بازه آدرس DHCP در مد NAT بصورت ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۳٫۰/۲۴ است که می توانید آن را به ۱۷۲٫۱۶٫۳۰٫۰/۲۴ یا هر بازه دیگه ای تغییر دهید.

فعال و غیر فعال نمودن کارت شبکه در VMware Workstation

کارت شبکه مجازی می تواند در چند حالت قرار بگیره:

  • Connected: با انتخاب این گزینه کارت شبکه ماشین مجازی فعال میشود.
  • Connect at Power on: در زمان روشن شدن ماشین مجازی کارت شبکه فعال میشود.
  • Not Connected: در صورت عدم انتخاب گزینه Connected کارت شبکه غیر فعال میشود.
پنجره Virtual Network Adapter Advanced Settings در VMware Workstation

حتی می توانید در پنجره Network Adapter Advanced Settings مشخص کنید پهنای باند کارت شبکه چه میزان باشد و میزان Packet Lost روی لینک را خودتان مشخص کنید. در این پنجره همچنین می تونید MAC آدرس کارت شبکه رو تغییر دهید.

خلاصه

راهکارهای مجازی سازی در صورتی که توانایی مجازی سازی شبکه وجود نداشته باشه، کامل نیستند. VMware Workstation با داشتن قابلیت های مجازی سازی در لایه شبکه و سیستم عامل یکی از بهترین نرم افزار های حوضه Hosted Hypervisor قرار می گیره و تقریبا برای تست هر نرم افزار و سیستم عاملی مناسب است. و از انواع شبکه ها و لینک های ارتباطی پشتیبانی میکند.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دسترسی به بخش آموزش های مجازی سازی

 

دانلود کتاب VMware Workstation