پیکربندی حافظه در VDI

در این قسمت به نحوه ی پیکربندی حافظه در VDI ، میزان حافظه ی مورد نیاز سرور ها و دسکتاپ ها خواهیم پرداخت. نکته ی مهم در رابطه با حافظه، تحت تاثیر قرار گرفتن سایر منابع توسط آن است. تخصیص نادرست حافظه در VDI می تواند کارایی کل زیرساخت را تحت تاثیر قرار دهد.

میزان حافظه ی سرور و ماشین مجازی

بررسی حافظه ی مورد نیاز سرور و ماشین مجازی با انتخاب پردازنده کمی متفاوت خواهد بود، اگر یک پیشنهاد ساده می خواهید، حداکثر میزان حافظه ای که برایتان امکان پذیر است را روی سرور قرار دهید. اما تنها حافظه یا Memory نیست که اهمیت دارد، با پیکربندی ماشین مجازی با حافظه ی بیش از نیازش سرباره های دیگری را نیز به ساختار تحمیل می کنید که در مواردی نه تنها سرعت و کارایی را افزایش نمی دهد که نتیجه ی معکوس نیز خواهد داشت.

یکی از روش های ساده برای تخصیص حافظه به دسکتاپ مجازی و سرور، پیکربندی ماشین مجازی با حداقل میزان حافظه خواهد بود. در این حالت ابتدا یک حافظه ی حداقلی برای دسکتاپ مجازی در نظر میگیریم و با افزایش آن کارایی و سرعت را بررسی می نماییم تا زمانی که پاسخ گوی نیاز ما باشد نکته ی منفی این روش آن است که شما به سرعت مناسب دست خواهید یافت. اما می تواند به قیمت از دست رفتن میزان زیادی از منابع سرور باشد!

مجموعه مقالات VDI - انتخاب سرور

حافظه در VDI - حافظه ی مورد نیاز سرور و دسکتاپ مجازی

اما راه کار چیست؟ شما باید میزان حافظه ی مورد نیاز تان را از روش ایی که گفته خواهد شد، تخمین بزنید و پس از آن اقدام به تست در محیط توسعه خود کنید. حالا اگر با افزایش یا کاهش 10 درصدی منابع حافظه توانستید کارایی مناسبی دریافت کنید، پاسخ را یافته اید. اما اگر مجبور شدید منابع را 30 یا 40 درصد افزایش دهید اینجاست که زیرساخت شما کارایی مناسب را ندارد و باید بررسی های دقیق تری برای یافتن مشکل انجام دهید.

رابطه ی تخصیص حافظه و ذخیره سازها (Storage)

حافظه ای که به ماشین مجازی اختصاص می دهید رابطه ی مستقیم با اندازه ی فایل هایی خواهد داشت که ماشین مجازی از آنها استفاده می کند. برای روشن شدن موضوع فایل هایی که رابطه ی مستقیم با اندازه ی حافظه دارند را در زیر آورده ایم.

Windows Page File: به صورت پیش فرض اندازه ی این فایل 150 درصد میزان حافظه خواهد بود که در آدرس C:\pagefile.sys قرار دارد. یکی از دلایل رشد دیسک های Thin Provision دسترسی های مداوم همین فایل است که همیشه در حال نوشتن و خواندن قرار می گیرد. در زیرساخت های Linked-Clone می توان فایل های موقتی و Page File ها را روی دیسک دیگری قرار داد که در زمان خاموش شدن دسکتاپ مجازی به صورت خودکار حذف شوند. استفاده از این روش باعث خواهد شد تا اندازه ی دیسک ها به مرور بزرگ نشود، در فضا صرفه جویی شود و کارایی را افزایش دهد. اگر چه می توانید سایز آن را کاهش داده یا آن را حذف کنید اما این امر ممکن است کارایی برخی نرم افزار ها را کاهش دهد.

Hibernate File: این فایل دقیقا به اندازه ی حافظه ساخته می شود و در زیرساخت های VMware Horizon کاربرد ندارد و می توانید آن را غیر فعال کنید. حتی اگر از Local Mode استفاده می کنید.

ESX/ESXi Swap File: این فایل زمانی ایجاد می شود که میزان کمتری از حافظه ی اختصاص داده شده با ماشین مجازی را رزرو کرده باشید. این فایل به اندازه ی میزان رزرو نشده با پسوند .vswp ایجاد خواهد شد. اگر حافظه ی ماشین مجازی 2 گیگابایت باشد و به اندازه 75 درصد رزرو را در نظر گرفته باشید این فایل 512 مگابایت خواهد بود و روی فضای ذخیره سازی قرار خواهد گرفت.
ESX/ESXi Suspend File: زمانی که کاربر ویندوز از سیستم خارج می شود، ESXi این ماشین را به حالت Suspend خواهد برد و به اندازه ی حافظه ی ماشین مجازی فایلی با پسوند .vmss ایجاد خواهد نمود و اطلاعات حافظه را در آن ذخیره می کند.

حافظه ی بیشتر یا کمتر!

برخی از کاربران به میزان حافظه ی دسکتاپ مجازی اهمیت نمی دهند و بیش از نیاز به ماشین مجازی حافظه اختصاص می دهند، و برخی هم عکس این کار را انجام می دهند. هر دو به صورت مسقیم و غیر مستقیم سرباره هایی را به سیستم تحمیل می کنند که در پروسه ی خطا یابی کار را دشوار می کند. بیایید حالت هایی که ممکن است رخ دهد را بررسی کنیم. از آنجا که حافظه بر خلاف پردازنده سرباره را قبول می کند در تخصیص حافظه بیش از نیاز دو حالت رخ می دهد. برای مثال ممکن است حافظه ی سرور شما 128 گیگابایت باشد و مجموع حافظه ی اختصاص داده شده به ماشین های مجازی 160 گیگابایت باشد، در این حالت سرور ESXi اجازه ی این پیکربندی را به شما خواهد داد. اما شما بایستی بدانید که چه شرایطی ممکن است رخ دهد. حالت هایی که رخ می دهد به این صورت خواهد بود:

  1. اختصاص حافظه بیش از نیاز به ماشین مجازی – و کمتر از منابع سرور
  2. اختصاص حافظه بیش از نیاز به ماشین مجازی – و بیشتر از منابع سرور
  3. اختصاص حافظه کمتر از نیاز به ماشین مجازی – و کمتر از منابع سرور
  4. اختصاص حافظه کمتر از نیاز به ماشین مجازی – و بیشتر از منابع سرور

1) اختصاص حافظه بیش از نیاز به ماشین مجازی – و کمتر از منابع سرور

شاید این حالت کمتر مشکل را ایجاد کند اما با اتلاف انرژی و منابع زیادی همراه خواهد بود. ضمن آنکه Page File های ایجاد شده همچنان مشکل ساز هستند. برای اطلاع باید بدانید استاندارد ساخت Page File در ویندوز دو برابر حافظه است که البته برای حافظه های بالاتر از 8 گیگابایت این استاندارد ضروری نخواهد بود. حداقل حافظه ی Page File 800 مگابایت است و حداقل حالت توصیه شده به میزان حافظه + 1 مگابایت خواهد بود. حالا اگر شما 3 گیگابایت حافظه به ماشین مجازی اختصاص دهید خواهیم داشت:

  • حداقل اندازه Page File: 800 مگابایت
  • حداقل استاندارد: 3 گیگابایت + 1 مگابایت = 3073 مگابایت
  • استاندارد: 6 گیگابایت

اگر در زیرساخت خود 100 ماشین یا دسکتاپ مجازی داشته باشید خواهیم داشت:

  • حداقل فضای اشغال شده: 800 × 100 مگابایت = 78.125 گیگابایت
  • متوسط فضای اشغال شده: 3072 × 100 مگابایت = 300.09 گیگابایت
  • حداکثر فضای اشغال شده: 6144 × 100 مگابایت = 600 گیگابایت

همانطور که مشاهده می کنید، تا 600 گیگابایت فضا را هدر خواهیم داد، ضمن آنکه حافظه ی سرور نیز به صورت بهینه استفاده نخواهد شد. پروسه ی ایجاد و بروزرسانی Page File ها سرباره ی دیگری است که به ذخیره ساز تحمیل می شود. این مورد در رابطه با Hibernate نیز صادق است و این میزان را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

بیاد داشته باشید که Page File ها و Hibernate در بسیاری از پیاده سازی ها غیر فعال می شوند. اما هدف توضیح تئوریک قسمت های مختلفی است که توسط حافظه تحت تاثیر قرار میگیرند. این نکته که هر منبع می تواند سایر منابع را نیز تحت تاثیر قرار دهید یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای نمود.

سایر موارد را در قسمت بعدی بررسی خواهیم نمود

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation