vSphere 6.5: HA در vSphere جدید

بخش دوم: تغییرات vSphere HA، این قسمت Admission Control

در این بخش قصد داریم به بیشتر روی مبحث Admission Control تمرکز کنیم و تغییرات آن نسبت به vSphere نسخه 6.0 را بررسی نماییم. تغییراتی که در زمان ارائه در کنفرانس VMworld تشویق حضار را به همراه داشت و مشکل بزرگی از آنها را حل نموده است.

تغییرات vSphere HA، این قسمت Admission Control

در این بخش قصد داریم به بیشتر روی مبحث Admission Control تمرکز کنیم و تغییرات آن نسبت به vSphere نسخه 6.0 را بررسی نماییم. تغییراتی که در زمان ارائه در کنفرانس VMworld تشویق حضار را به همراه داشت و مشکل بزرگی از آنها را حل نموده است.

زبانه Admission Control

Admission Control

وقتی روی زبانه Admission Control کلیک کنید، تصویری مشابه زیر مشاهده خواهید نمود. قابلیتی که تنها مختص vSphere نسخه 6.5 است این که منابع مورد نیاز برای ظرفیت Failover رابطه مستقیم با تحمل خطای کلاستر دارد. به این معنی که، فرض کنید 4 میزبان در یک کلاستر داشته باشید، اگر تحمل خطا را در کلاستر به 2 میزبان تغییر دهیم، میزان استفاده از منابع پردازنده و حافظه به صورت خودکار به 50 درصد تغییر خواهد یافت. حالا اگر تحمل خطا را به 1 میزبان محدود کنیم، ظرفیت Failover به صورت خودکار استفاده از منابع پردازنده و حافظه را به 25% کاهش خواهد داد. دیگر نیازی به محاسبه و تنظیم دستی وجود نخواهد داشت. مگر آنکه خودتان بخواهید تا آن را به صورت دستی پیکربندی کنید.

به علاوه، نکته لذت بخش تر آنکه سیاست های پیکربندی Admission Control از Slot Policy (پیش فرض نسخه های قبل از 6.5)، به Cluster Resource Percentage تغییر کرده است. تحقیقات ما نشان میداد که بیشتر کاربران از Slot Policy استفاده می کردند و بیشتر اوقات پیکربندی آن ها برای استفاده از Slot Policy درست نبود. حالا آن را از حالت پیش فرض خارج کرده ایم و مدیریت درصد استفاده از منابع نیز به صورت خودکار خواهد بود و این موضوع کمک شایانی به کاربران خواهد نمود تا از منابع کلاستر خود به صورت بهینه تر استفاده نمایند. حالا با این تغییرات شرایط بهبود خواهد یافت؟ قطعا، فرض کنید یک میزبان جدید به کلاستر اضافه نموده اید، Admission Control به صورت خودکار درصد استفاده از منابع و ظرفیت Failover را پیکربندی خواهد نمود و بهتر اینکه “دیگر در زمان خروج/ ورود یک میزبان به کلاستر نیازی به بروزرسانی پیکربندی ها و تنظیم ها نخواهید داشت و تمام نیاز های کلاستر شما به صورت خودکار انجام خواهد شد!

سیاست های پیکربندی Admission Control از Slot Policy (پیش فرض نسخه های قبل از 6.5)، به Cluster Resource Percentage تغییر کرده است.

آیتم نهایی در این قسمت که قصد داریم به آن بپردازیم کاهش کارایی (Performance degradation) در مقابل افزایش تحمل خطا (VMs tolerate) خواهد بود. این تنظیم جدیدی است و زمانی که کلاستر شما ظرفیت کافی نداشته باشد کارآمد خواهد بود. بیایید با مثال آن را بررسی کنیم.فرض کنید از دید HA شما تعداد ماشین های مجازی بیشتر از منابع کلاستر شده است. در نسخه های قبلی در صورت بروز این مشکل، میزبان ESXi اجازه روشن نمودن ماشین های بیشتر را نمی داد. حالا شما می توانید درصد کاهش کارایی که مورد قبول شما باشد را مشخص نمایید و حالا ESXi اجازه روشن نمودن ماشین های مجازی شما را خواهد داد. به زبان ساده تر شما کارایی و سرعت کمتری خواهید داشت اما دسترسی شما قطع نخواهد شد و این به شما زمان کافی برای رفع مشکل کلاستر را خواهد داد. در گذشته نیز می توانستید با Resource Pool ها و Sharing منابع این عمل را انجام دهید. ولی به یاد داشته باشید در زمان بروز بحران هر ثانیه ارزش خواهد داشت و حالا vSphere در نسخه 6.5 بیش از پیش کنار شماست.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دسترسی به بخش آموزش های مجازی سازی

 

دانلود کتاب VMware Workstation