vSphere 6.5: HA در vSphere جدید

بخش سوم: تغییرات vSphere HA، این قسمت راه اندازی مجدد ماشین ها یا Orchestrated Restart

تغییرات vSphere HA را با راه اندازی ماشین های مجازی یا Orchestrated Restart ادامه می دهیم. یکی از مشکلات در نسخه های قبلی نرم افزار های Multi-Tiered یا چند لایه بود وابستگی این نرم افزار ها به یکدیگر باعث می شد تا vSphere HA نتواند به درستی آنها را مدیریت کنید. Orchestrated Restart این مشکل را حل نموده است.

مبحث سوم و مفید دیگری که در (vSphere High Availability (HA به آن خواهیم پرداخت، راه اندازی مجدد ماشین های مجازی در مواقع بحران است. زمانی که یکی از میزبان ها دچار مشکل شود یا از شبکه جدا شود. این قابلیتی مفید خواهد بود تا در زمان بروز خطا ماشین های میزبان جدا شده بتوانند روی میزبان های فعال به کار خود ادامه دهند.

کاربرانی که از نرم افزار های چند لایه (Multi-Tiered) استفاده می کنند به قابلیت راه اندازی مجدد در HA نیاز خواهند داشت. ولی vSphere HA توجهی به ترتیب اجرای ماشین های مجازی که نرم افزار های چند لایه را میزبانی می کنند، ندارد. و عملا کاری به وابستگی ماشین های مجازی چند لایه به یکدیگر ندارد و در زمان بروز خطا آنها را به ترتیب راه اندازی نخواهد کرد. مشکل اینجاست!

زمانی که “رخداد” راه اندازی مجدد در vSphere HA اتفاق افتاد، امکان “اجرای | Running” ماشین های مجازی چند لایه وجود دارد اما “عملیاتی | Operational” نخواهند بود. و این خود باعث سردرگمی مدیران شبکه خواهد شد. چرا که از دید آن ها ماشین های مجازی همگی در حال اجرا هستند و بررسی و یافتن این گونه خطا ها معمولا پروسه خطا یابی طولانی را به همراه خواهد داشت.

حالا که با مشکل موجود به خوبی آشنا شدید و کمبود آن را در زیرساخت های vSphere متوجه شدید. خبر خوب آنکه در نسخه 6.5 این مشکل با معرفی Orchestrated Restart | راه اندازی های هدایت شونده حل شده است.

در vSphere نسخه 6.5 در کنار ساخت ماشین مجازی امکان تعیین وابستگی های ماشین مجازی وجود دارد و HA ماشین مجازی را مجبور خواهد نمود تا قبل از سایر ماشین های مجازی مرتبط راه اندازی مجدد شود. شما در تنظیم های vSphere HA امکان مشخص نمودن شرایط راه اندازی ماشین مجازی را نیز خواهید داشت، برخی از این شاخص ها عبارتند از:

  • power-on initiated command
  • resources allocated
  • VMware Tools heartbeats

به علاوه امکان مشخص نمودن زمان تاخیر (در صورت نیاز) نیز وجود خواهد داشت.

شمای راه اندازی مجدد ماشین های مجازی یا Orchestrated Restart

در این تصویر می توانید مشاهده کنید که میزبان قرمز رنگ از شبکه جدا شده است و نرم افزار های چند لایه به ترتیب روی میزبان اول DB اجرا خواهد شد و پس از آن App روی سرور بعدی، راه اندازی مجدد می شود و در پایان Web دوباره روی میزبان اول به اجرا در خواهد آمد.

پیکربندی راه اندازی مجدد ماشین های مجازی یا Orchestrated Restart

ابتدا، باید به تنظیم های کلاستر بروید و گروه ماشین های مجازی (VM Groups) را ایجاد نمایید. در این قسمت ماشین های مجازی وابسته را مشخص خواهید نمود.

پیکربندی راه اندازی مجدد ماشین های مجازی یا Orchestrated Restart
پیکربندی رول های ماشین مجازی (VM Rules)
پیکربندی رول های ماشین مجازی (VM Rules)

زمانی که لایه های نرم افزار های وابسته خود را مشاهده نمودید (همانند تصویر مشخص شده.) حالا باید به قسمت رول های ماشین مجازی (VM Rules) بروید و زنجیره وابستگی ماشین های مجازی را مشخص نمایید.

در قسمت VM/Host Rule گزینه Type یا نوع اضافه شده است. و با گزینه Virtual Machines to Virtual Machines قابل مشاهده است. حالا به شما اجازه خواهد داد تا ترتیب راه اندازی مجدد VM Group هایی که قبلا ساخته ایم را مشخص کنیم. مثلا اول <Group#1> را راه اندازی مجدد کند و پس از آن <Group#2> راه اندازی مجدد شود و به همین ترتیب.

Type یا نوع VM/Host Rule
VM Rule ساخته شد.

در این مثال ما دومین وابستگی را مشخص نموده ایم و سرور Web باید صبر کند تا سرور App راه اندازی شود. روی OK کلیک کنید.

وقتی تنظیم ها انجام شد و VM Rule ها ساخته شد برای سایر تنظیم ها و پیکربندی های تکمیلی می توانید به بخش VM Overrides یا vSphere HA cluster بروید.

حالا می توانید از قابلیت Orchestrated Restart لذت ببرید.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دسترسی به بخش آموزش های مجازی سازی

 

دانلود کتاب VMware Workstation