vSphere 6.5: تغییرات جدید DRS

قسمت چهارم: HA فعال یا Proactive HA در DRS

در ادامه مبحث DRS، می خواهیم در این قسمت به قابلیت جدید Proactive HA یا HA فعال بپردازیم. اگر چه به نظر می رسد که Proactive HA یکی از قابلیت های HA باشد و آن را در قسمت Availability مشاهده خواهید نمود.

رخداد ها و زمانبندی ها در vSphere 6.5

در ادامه مبحث DRS، می خواهیم در این قسمت به قابلیت جدید Proactive HA یا HA فعال بپردازیم. اگر چه به نظر می رسد که Proactive HA یکی از قابلیت های HA باشد و آن را در قسمت Availability مشاهده خواهید نمود. اما در واقع یکی از قابلیت های DRS است که به صورت فعال سعی میکند تا نیاز به پروسه ی vSphere HA را کاهش دهد. این ایده که سخت افزار (سرور ها، …) با مشکل مواجه شوند و مدیر زیرساخت از آن اطلاع نداشته باشد، ممکن است برای دقایق، ساعت و حتی روز ها به طول انجامد و پروسه HA برای رفع آن اقدام به راه اندازی مجدد کند. اگر مدیر زیرساخت یا vCenter زود تر از آن مطلع شوند شاید بتوانند از بروز خطا جلوگیری کنند.

Proactive HA – ارائه جزییات

خب، اجازه دهید در این باره بیشتر بدانیم، Proactive HA قابلیت جدیدی است که لایه جدیدی از دسترسی را به محیط شما اضافه می کند. Proactive HA سیستم مانیتورینگ داخلی سخت افزار ها را (HP، Dell، Cisco) را از طریق یک افزونه تحت وب با vCenter یکپارچه می کند و جزییات مربوط به سلامتی سخت افزا را اخطار ها، خطاها و وضعیت) آنها را به DRS گزارش می دهد و DRS بر اساس آنها می تواند تصمیم گیری کند!

 چرخه و روند کاری در DRS

Quarantine Mode | مد قرنطینه – وضعیت جدید سلامتی سرور ها

در ادامه قابلیت جدید Proactive HA که به آن پرداختیم، مد قرنطینه نیز برای وضعیت سرور ها اضافه شده است.
Quarantine Mode تنها از طریق Proactive HA قابل قبول است و به صورت دستی نمی توان سرور را در مد قرنطینه قرار داد (نمی توان مثل maintenance mode آن را دستی انتخاب نمود.). Quarantine Mode اقدام به خالی نمودن سرور از ماشین های مجازی | VM می نماید،
اگر:

  1. کاهش کارایی روی ماشین های مجازی کلاستر مشاهده نشود.
  2. هیچکدام از قوانین Affinity / Anti-Affinity (وابستگی، عدم وابستگی) نقض نشود.

اگر موارد بالا صدق کند، ماشین های مجازی انتقال می یابند و DRS از قرار گرفتن ماشین مجازی روی میزبانی که در مد قرنطینه است جلوگیری می کند.

تفاوت Quarantine Mode و Maintenance Mode

سوال خوبی است! Quarantine Mode در ظاهر به Maintenance Mode شبیه است اما تفاوت اساسی با آن دارد و آن اینکه، در Quarantine Mode امکان سرویس دهی همچنان فراهم است، اگر منابع روی کلاستر وجود نداشته باشد و امکان کاهش کارایی روی ماشین های مجازی وجود داشته باشد، منابع آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ولی در Maintenance Mode میزبان غیر قابل استفاده است. در مد قرنطینه، DRS میزبان را خالی خواهد نمود و از قرار گرفتن بار کاری روی آن جلوگیری خواهد نمود مگر آنکه کلاستر با کمبود منابع مواجه شود که در این شرایط DRS اجازه قرار گیری ماشین های مجازی و بار کاری روی سروری که در Quarantine Mode قرار گرفته است را می دهد.

مانیتورینگ سخت افزار ها (برند ها)

شرکت VMware در حال بررسی و همکاری را برند های مختلف برای تکمیل نمودن افزونه تحت وب است تا اطلاعات مانیتورینگ سخت افزار ها را به DRS انتقال دهد.

شرکت Dell و شرکت EMC
شرکت Cisco
شرکت HP
فعال کردن HA فعال یا Proactive HA

پیکربندی Proactive HA

پیکربندی Proactive HA در قسمت انجام می شود. اول به قسمت مدیریت سرور (Cisco UCS Manager, Dell Openview، …) بروید و بعد به تنظیم های کلاستر در آدرس زیر بروید:

Cluster > Edit Settings > vSphere Availability

همانطور که مشاهده می کنید طراحی زبانه Availability تغییر یافته است و می توانید در این قسمت می توانید Proactive HA را فعال کنید.

پنجره باز شده را مشاهده خواهید نمود که اطلاعات تکمیلی در رابطه با این قابلیت نمایش میدهد.

فعال کردن HA فعال یا Proactive HA
قابلیت های Proactive HA

زمانی که قابلیت Proactive HA فعال شد، روی گزینه Proactive HA Failures and Responses کلیک کنید. پس از کلیک روی آن گزینه های زیر را مشاهده خواهید نمود:

  • Automation Level
  • Remediation
  • Provider sections

اگر وارد جزییات این بخش ها شوید، خواهید دید که برای شما آشنا خواهید بود، تنظیم های DRS Automation level که مربوط به DRS و مستقل از کلاستر است. این تنظیم ها صرفا برای Proactive HA خواهد بود و اگر آن را به حالت دستی (Manual) در آورید، باید برای پیشنهاداتی که DRS به شما خواهد دارد را از طریق کنسول وب مشاهده کنید و در صورتی که مورد تایید تان باشد آنها را اعمال کنید.

در بخش Remediation (بازسازی) شما سه انتخاب خواهید داشت که آنها را بررسی خواهیم نمود:

  • Quarantine Mode for all failure: با انتخاب این گزینه DRS با مشاهده هر گونه مشکل در میزبان آن را به مد قرنطینه خواهد برد.
  • (Quarantine Mode for moderation and Maintenance mode for severe failure (Mixed: انتخاب این گزینه شبیه به گزینه قبلی خواهد بود با این تفاوت که اگر چندین خطا رخ دهد از Quarantine Mode به Maintenance Mode خواهد رفت.
  • Maintenance Mode for all Failure: با انتخاب این گزینه DRS با مشاهده هر گونه مشکل در میزبان آن را به Maintenance Mode | مد تعمیرات خواهد برد. پیشنهاد ما استفاده از گزینه اول است. اما تصمیم با شماست.
مدیریت خطاها در Proactive HA
مدیریت خطاها در Proactive HA

پایین تر از گزینه Remediation می توانید قسمت Provider را مشاهده نمایید. این قسمت تنها در صورتی مشاهده می شود که افزونه آن در vCenter نصب شده باشد. و معمولا افزونه آن به اسم شرکت سازنده سخت افزار بستگی خواهد داشت. (HP، Dell، Cisco، …) و برای فعال سازی آن کافی است چک باکس آن را فعال کنید و روی OK کلیک کنید و این گزینه فعال خواهد شد.

Proactive HA به شما اجازه خواهد داد تا قسمت هایی که قصد دارید مانیتور شود و یا پیام خطای آنها Proactive HA را فعال کند را مشخص نمایید. این گزینه بسته به آنکه از چه برندی استفاده می کنید متفاوت است. هر تامین کننده ای (HP، Dell، Cisco، …) قابلیت ها و کارایی های متفاوتی را ارائه میدهد. اما نیازی نیست که پیام خطای از کار افتادن یکی از فن (FAN) های سرور توسط Proactive HA گزارش شود. در مرحله قبل ما روی OK کلیک کردیم، به جای آن می توانید روی Edit کلیک کنید و برای شما پنجره ی دیگری نمایش داده خواهد شد و به شما اجازه می دهد تا شرایط گزارش خطا را مشخص کنید. تامین کننده ی این مثال حالت Demo داشته و فقط 2 شرط برای خطا وجود دارد (Fan، Power). اما انتظار می رود این گزینه ها در زمان اراده توسط تامین کنند گان چندین برابر باشد. در این مثال ما Fan انتخاب می کنیم و روی OK کلیک خواهیم کرد تا دیگر Proactive HA برای خطاهای ناشی از Fan پروسه بازسازی را انجام ندهد.

شرایط خطا در Proactive HA
نحوه خواندن رویداد های HA فعال

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید سرور 10.161.241.85 در مد قرنطینه قرار گرفته است. اگر به رویدادها توجه کنید چندین خطا مشاهده خواهید نمود که پیام آن به این شکل نمایش داده شده است:

“Beta Demo Provider reported a moderately degraded status on host 10.161.241.85 for ID 101 (PSU general health monitoring) in update 1472224377494. Please contact your hardware vendor support.”

که مربوط به Power Supply Unit است و در تصویر نحوه خواندن رویداد نیز نمایش داده شده است.

نتیجه

با یکپارچه شدن Proactive HA و شرکای VMware قابلیت ها و کارایی بیشتری به ساختار داده خواهد شد و به محض معرفی آنها، ما نیز برای شما از آنها خواهیم گفت. این قابلیت یک لایه به ساختار مجازی سازی اضافه نموده است و می تواند از وقوع vSphere HA جلوگیری کند که این به معنی UP Time بیشتر ماشین های مجازی و سرویس دهنده ها خواهد بود.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation