مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon – بخش ششم

Horizon View، سرور RDS و Application Pool

یکی از قابلیت های کلیدی که در VMware Horizon View نسخه 6 معرفی شد، این امکان را فراهم می کند تا سرور RDS ، نرم افزار های سرور بیس (Server base) و دسکتاپ ها را به کاربر ارائه دهد.

یکی از قابلیت های کلیدی که در VMware Horizon View نسخه 6 معرفی شد، این امکان را فراهم می کند تا سرور RDS، نرم افزار های سرور بیس (Server base) و دسکتاپ ها را به کاربر ارائه دهد.

قطعا کلیدی ترین تغییر در نسخه 6 همین قابلیت است. تیم توسعه VMware EUC راهی پیدا کرده است تا به جای پروتکل RDP بتوان از پروتکل PCoIP استفاده نمود، شبیه پروتکل ICA در Citrix. و برای این مهم همکاری نزدیکی با شرکت مایکروسافت داشته است و نتیجه آنکه حالا امکان ارائه نرم افزار ها روی میزبان RDS یا مجموعه ای از RDS از طریق VMware Horizon View Administrator فراهم شده است. مدیریت یکپارچه و متمرکز دسکتاپ های مجازی و ریموت دسکتاپ ها از طریق کنسول مدیریتی Horizon View. و تمام ارتباط ها از طریق پروتکل PCoIP انجام می شود که باعث ارتقاء تجربه کاری کاربر می شود و نیازی به استفاده از پروتکل (RDP (RemoteFX وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که نرم افزار های RDS و دسکتاپ ها تنها در نسخه Advanced و Enterprise در دسترس هستند و این امکان در نسخه استاندار VMware Horizon وجود ندارد.

نرم افزار های مبتنی بر RDS و دسکتاپ های آن در سیستم عامل های زیر پشتیبانی می شوند:

  • سیستم عامل Windows Server 2008 R2 SP1
  • سیستم عامل Windows Server 2012
  • سیستم عامل Windows Server 2012 R2
نصب VMware Horizon View Agent بر روی سرور RDS

1. از میزبان RDS موجود استفاده کنید یا یک میزبان جدید بسازید.

  • اگر قصد دارید از میزبان RDS موجود استفاده کنید، بهتر است اول روی سرور تست آن را امتحان کنید. چرا که View Agent و PCoIP ممکن است سازگاری کامل با زیرساخت شما نداشته باشند و قبل از پیاده سازی آن در محیط عملیاتی تست آن کم هزینه تر خواهد بود.
  • ما از ویندوز 2012 نسخه R2 روی یک میزبان با تمامی سرویس ها استفاده می کنیم

2. حالا باید VMware View Agent نسخه 6 را روی سرور ویندوز که سرویس RDS روی آن پیاده سازی شده است، نصب نماییم. (نصب VMware View Agent باید پس از پیکربندی RDS انجام شود.)

3. توافق نامه را بپذیرید و روی Next کلیک کنید.

توافقنامه نصب VMware Horizon View Agent
مانیتورینگ شبکه و زیرساخت مجازی با vCOPs

4. قابلیت vCOPs به صورت پیش فرض انتخاب شده است شما برای کاهش فضای ذخیره سازی و صرفه جویی در منابع می توانید آن را غیر فعال کنید. توصیه می شود این قابلیت را فعال کنید چرا که در مانیتورینگ شبکه های مجازی و مجازی سازی دسکتاپ ها به شما کمک خواهد نمود.

5. میزبان یا سرور RDS باید در سرور Connection ثبت شود. این عمل روی هر سرور Connection امکان پذیر است و صرفا جهت ثبت سرور RDS خواهد بود و در صورت حذف سرور Connection، سرور RDS تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

ثبت سرور RDS باید در سرور Connection
نصب Horizon View Agent

6. روی Install کلیک کنید.

7. پس از نصب VMware View Agent بر روی سرور RDS پنجره فوق را مشاهده خواهید نمود، روی Finish کلیک کنید.

پایان نصب VMware View Agent بر روی سرور RDS
راه اندازی مجدد سرور ریموت دسکتاپ

8. سرور ریموت دسکتاپ باید راه اندازی مجدد شود. پس با کلیک روی گزینه Yes آن را راه اندازی مجدد نمایید. توجه کنید که در زمان راه اندازی مجدد کاربران به سرور فوق وصل نباشند و نشست آن ها ذخیره شده باشد.

9. به کنسول مدیریتی سرور Horizon View Administrator برگردیم.

https://[Connection-Server-IP-or-FQDN]/admin

10. به بخش Resources و پس از آن به Farms بروید.

اتصال به کنسول مدیریتی سرور Horizon View Administrator
ساخت سرور Farm جدید

11. در پنجره Farms روی Add کلیک کنید.

  • این عمل یک Farm جدید که ممکن است شامل یک یا چندین سرور ریموت دسکتاپ باشد.
  • مهمترین کار در این مرحله آن است که تنظیم های سرور های ریموت دسکتاپ، نرم افزار های آن ها و پیکربندی آنها تا جایی که امکان دارد مشابه یکدیگر باشد.

12. به Farm ساخته شده یک ID اختصاص دهید.

13. پیکربندی های تکمیلی نظیر اجازه برای انتخاب پروتکل PCoIP یا RDS را انجام دهید.

14. سرور RDS ی که در سرور Connection ثبت نموده اید را به Farm جدید اضافه کنید.

اضافه نمودن سرور RDS به Farm ساخته شده
پیکربندی سرور RDS

15.تنظیم ها و پیکربندی های انجام شده را مرور کنید و برای ساخت Farm روی Finish کلیک کنید.

16. Farm ساخته شده در قسمت Resources > Farms لیست خواهد شد و تعداد سرور های ریموت دسکتاپ ، Pool دسکتاپ ها و نرم افزار ها را که تا الان ساخته ایم را نمایش می دهد.

سرور های ریموت دسکتاپ در Farm ساخته شده
ساخت Application Pool

17. به قسمت Catalog > Application Pool بروید.

18. روی Add برای ساخت یک Application Pool جدید کنید.

  • Application Pool مجموعه است از نرم افزار ها که در Farm سرور های RDS وجود دارد و توسط View Agent که مدیر آنها را مشخص می کند به کاربران ارائه می شود.

19 . Farm ساخته شده در مرحله قبل را انتخاب کنید.

20. نرم افزار هایی را که قصد دارید به کاربران ارائه دهید را از Farm سرور های Remote Desktop انتخاب نمایید.

انتخاب نرم افزار های Remote Desktop
انتخاب نام مناسب برای نرم افزار های ریموت

21. نرم افزار های انتخابی را بررسی نمایید و در صورت لزوم نام آن ها را تغییر دهید تا کاربران راحت تر آنها را شناسایی کنند.

22. پس از آن که Application Pool اضافه شد. کاربرانی که می توانند به آن دسترسی داشته باشند را مشخص کنید و Application Pool ساخته شده را تست نمایید.

دسترسی به نرم افزار های Application Pool
Application Pool اضافه شده به Farm

23. در قسمت Catalog > Application Pool می توانید Application Pool اضافه شده را به همراه Farm ی که در آن قرار دارد را مشاهده نمایید.

24. از آخرین نسخه VMware Horizon View Client استفاده نمایید، به سرور Connection View متصل شوید و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید تا به دسکتاپ های مجازی دسترسی پیدا کنید.

اتصال به سرور Connection توسط VMware Horizon View Client
مشاهده نرم افزار های Application Pool

25. حالا می توانید نرم افزا هایی که در مرحله قبل به Application Pool اضافه شد را مشاهده نمایید. این نرم افزار ها توسط سرور RDS میزبانی می شوند و توسط سرور Connection View به شما و کاربران ارائه می شوند.

26. زمانی که روی نرم افزار مورد نظرتان دو بار کلیک کنید. کاربر به صورت نامرئی (از دید شما) به سرور ریموت دسکتاپ متصل شده و نرم افزار را روی آن به اجرا در خواهد آورد و توسط پروتکل PCoIP قادر به مشاهده آن خواهد بود.

  • این پروسه با سرعت بالا انجام می پذیرد و از شما نام کاربری و رمز عبوری دریافت نخواهد شد و بیشتر مشابه اجرای نرم افزار ها روی سیستم محلی خواهد بود.
اجرای نرم افزار Application Pool توسط سرور ریموت دسکتاپ

قابلیت بررسی شده در این بخش بسیار کار آمد و هیجان انگیز است. هر چند در این زمینه نباید نرم افزار های شرکت مایکروسافت یعنی App-V را فراموش کنیم که یکپارچگی آن با SCCM می تواند از آن یک راه کار مناسب و کارآمد بسازد ولی شرکت VMware با مجموعه VMware Horizon View بار دیگر جایگاه خود در زیرساخت های مجازی سازی را مستهکم تر از قبل ساخته است. پس با ما همراه باشید تا آخرین بخش از این مجموعه را با هم بررسی نماییم.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دسترسی به بخش آموزش های مجازی سازی

 

دانلود کتاب VMware Workstation