vSphere 6.5: تغییرات جدید DRS

قسمت دوم: سایر بهبود های DRS

در این قسمت قصد داریم بهبود های DRS را مرور کنیم، استفاده بهینه از منابع و مدیریت ترافیک هوشمند از قابلیت های جدیدی است که در DRS جدید در اختیار مدیران قرار گرفته است. این بخش شامل دو بخش “توجه به ترافیک شبکه در DRS” و “استفاده بهینه از منابع در DRS” است.

توجه به ترافیک شبکه در DRS

در نسخه جدید به ترافیک شبکه نیز توجه شده است (Network-Awareness) و این به DRS کمک کرده است تا هوشمند تر از گذشته باشد، DRS حالا اطلاعات بیشتری نسبت به فعالیت های جاری ESXi دارد تصمیم های حفظ تعادل بار را بهینه تر اتخاذ خواهد نمود. فرض کنید ترافیک منابع حافظه و پردازنده روی یک ESXi از سایر میزبان ها کمتر باشد ولی ترافیک شبکه ای آن بالا باشد، اگر در نسخه های قدیمی vSphere این سناریو اتفاق می افتاد، DRS دید نسبت به ترافیک شبکه نداشت و اقدام به جابجایی ماشین های مجازی می نمود و ممکن بود انتقال ماشین های مجازی کارایی ساختار را پایین آورد و تاخیر در ترافیک شبکه رخ دهد. اما حالا DRS در vSphere 6.5 دید کافی نسبت به ترافیک شبکه ای نیز دارد و این قابلیت تصمیم های آن را هوشمند تر از قبل خواهد نمود.

DRS قبل از انجام هرگونه تغییر در ساختار برای مهیا نمودن حفظ تعادل بار، ابتدا میزان بار کاری CPU و Memory را مورد بررسی قرار می دهد. زمانی که میزبان برای انتقال مشخص شد، DRS ترافیک شبکه ای میزبان را نگاه می کند اگر ترافیک شبکه ای میزبان اشباع نشده باشد، انتقال و تغییرات صورت می پذیرد. در غیر این صورت DRS میزبان دیگری را انتخاب خواهد نمود.

به صورت پیش فرض در صورتی که 80% لینک ارتباطی (Uplink) در حال استفاده باشد، DRS آن را به عنوان شبکه اشباع در نظر خواهد گرفت. می توانید این مقدار را توسط پارامتر پیشرفته NetworkAwareDrsSaturationThresholdPercent تغییر دهید.

بهبود ها در DRS

استفاده بهینه از منابع در DRS

در ادامه نیز بهبود ها و قابلیت های اضافه شده در جهت افزایش کارایی و ساده سازی را مشاهده خواهیم نمود. شرکت VMware نه تنها کارایی را افزایش داده که یک خانه تکانی بزرگ نیز انجام داده است. در برخی موارد حداکثر استفاده از منابع کاهش یافته است.

  • کارایی و سرعت تا 2.5 برابر بهبود یافته است.
  • 70 درصد کاهش مقیاس منابع
  • تاخیر در روشن شدن ماشین های مجازی تا 3 برابر بهبود یافته است.
  • قابلیت های کلاستر DRS:
    • تا 21 برابر رشد نموده است.
    • استفاده از پردازنده | CPU به کمتر از 2 درصد کاهش داشته.
    • 850 مگا بایت در استفاده از حافظه صرفه جویی میشود.

همانند تمام بروزرسانی های انجام شده، چندین بروزرسانی و ارتقاء نیز در الگوریتم DRS اتفاق افتاده است. یکی از این بهبود ها در رابطه با مرتب سازی بار کاری است و حالا سرویس دهنده ها بهتر دسته بندی می شوند و بار کاری میزبان ها بهتر از قبل توازن خواهد داشت. DRS تا رسیدن به تعادل کامل به فعالیت خود ادامه خواهد داد. DRS بیشتر از گذشته فعال شده است و در موقعیت های پیش بینی نشده رفتار هوشمند تری بروز می دهد، و براساس تنظیم های آستانه ی مهاجرت (Migration Threshold) که در تنظیم های Cluster وجود دارد، این تصمیم ها را اتخاذ می کند.

این تغییرات بر اساس بازخورد 97% از کاربران بزرگ شرکت VMware صورت گرفته است.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation