vSphere 6.5: تغییرات جدید DRS

قسمت سوم: معرفی Predictive DRS

در این بخش به معرفی یکی دیگر از قابلیت های جدید در DRS خواهیم پرداخت. Predictive DRS با پیش بینی ترافیک شبکه و به کمک vRealize Operations | vROPs می تواند قبل از وقوع بحران، آن را آنالیز کرده و از وقوع آن جلوگیری کند.

تا اینجا چندین قابلیت مورد بررسی قرار گرفت حالا می خواهیم Predictive-DRS را مورد بررسی قرار دهیم. این قابلیت امکان پیش بینی را به DRS خواهد داد. Predictive-DRS جزیی از vSphere 6.5 است. این قابلیت فعلا به صورت کامل ارائه نشده است و عملکرد آن وابسته به vRealize Operations است که قرار است در نیمه اول سال 2017 میلادی ارائه شود. و از آن زمان Predictive-DRS به صورت کامل در دسترس خواهد بود و توسط vRealize Operations به صورت کامل پشتیبانی می شود. از سمت vSphere تقریبا همه چیز آماده است و باید منتظر ارائه vRealize Operations | vROPs شد.

اما اجازه دهید بحث خود را شروع کنیم، و بررسی نماییم که این قابلیت از چه نظر حائز اهمیت است. Predictive-DRS به صورت تنگاتنگ ی با vRealize Operations Manager در ارتباط است و یکپارچه شده است. vROPs بر اساس داده ها و تاریخچه محاسبات انجام شده و تاریخچه پردازنده و حافظه که از vCenter دریافت نموده است می تواند پیش بینی هایی انجام دهد و آستانه هایی (Thresholds) را به صورت پویا ایجاد کند.

این پیش بینی ها سپس به DRS فرستاده می شود و DRS بر اساس این پیش بینی ها پروسه های خود را برای حفظ تعادل تنظیم می نماید. این داده ها به صورت پیش فرض هر 60 دقیقه یکبار بروزرسانی می شود و DRS هم پردازش های خود را هر 60 دقیقه یکبار مجدد پیکربندی میکند. به مرور زمان این پیش بینی ها و پروسه ها دقیق تر می شود.

مشاهده عملکرد Predictive DRS

همان طور که در تصویر نیز مشاهده می کنید DRS می تواند بعد از بهم خوردن توازن برای حفظ تعادل بار (Load-Balance) اقدام نماید (خط آبی رنگ) و خط دیگر یا (خط قرمز رنگ) استفاده از Predictive-DRS را نشان می دهد اگر اطلاعات کافی دریافت کند. این پروسه بی نظیر خواهد بود یعنی قبل از آنکه کارایی کاهش پیدا کند، DRS کل ساختار را برای مواجهه با آن آماده می سازد. و بعد از مدتی که داده ها بیشتر شود کاهش کارایی کمتر و کمتر خواهد شد و در موارد ی دیگر مشاهده نخواهد شد.

در vROPs می توانید استفاده از حافظه را در لحظه مشاهده نمایید، فرض کنید هر روز بین ساعات 11 صبح تا 1 بعد از ظهر کندی را احساس می کنید و میزان Active Memory افزایش می یابد. این داده ها در vCenter ذخیره می شود و vROPs این داده ها را آنالیز می کند و وضعیت را به DRS گزارش می هد. حالا DRS می داند که هر روز ساعت 11 صبح این کندی اتفاق می افتد. پس از ساعت 10 صبح خود را برای این اتفاق آماده می کند تا ساعت 11 کندی رخ ندهد.

مانیتورینگ توسط vROPs
فعال سازی Predictive DRS

فعال سازی Predictive DRS

فعال کردن Predictive DRS سمت vCenter انجام می شود و برای این کار باید به تنظیم های کلاستر بروید و در قسمت DRS گزینه Predictive DRS را فعال نمایید. با ارائه vROPs به نحوه فعال سازی این قابلیت در سمت vRealize Operations Manager نیز خواهیم پرداخت.

نظرتان راجع به قابلیت Predictive DRS چیست ؟

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation