vSphere 6.5: تغییرات جدید DRS

قسمت اول: قابلیت های جدید DRS

تا اینجا قابلیت های زیادی را در vSphere 6.5 بررسی نمودیم. در این مجموعه قصد داریم یکی دیگر از قابلیت های کلیدی و کارآمد در vSphere به نام DRS و تغییرات آن در vSphere 6.5 را مورد بررسی قرار دهیم.

تا اینجا قابلیت های زیادی را در vSphere 6.5 بررسی نمودیم. در این مجموعه قصد داریم یکی دیگر از قابلیت های کلیدی و کارآمد در vSphere به نام DRS و تغییرات آن در vSphere 6.5 را مورد بررسی قرار دهیم. پس اجازه دهید بحث را آغاز کنیم.

قابلیت های جدید DRS

قابلیت های جدید و اضافه شده | Additional Options

زمانی که قصد داشته باشید تا تنظیم های کلاستر را در vSphere تغییر دهید، ردیف جدید اضافه شده را مشاهده خواهید نمود. نام این ردیف Additional Options است. اما Additional Options چیست ؟ و چرا اضافه شده است ؟

اگر Additional Options را باز کنید 3 گزینه دیگر مشاهده خواهید نمود:

  • VM Distribution
  • Memory Metric for Load Balancing
  • CPU Over-Commitment

در این قسمت گزینه های پیشرفته ای وجود دارد، این گزینه ها بسیار کارآمد بوده و برای پیکربندی پیشرفته DRS کاربرد خواهد داشت که VMware برای آن ها منویی در نظر گرفته است تا دسترسی به آن ها ساده باشد. پس بیایید این گزینه ها را بررسی کنیم.

قابلیت های جدید DRS - VM Distribution

VM Distribution

VM Distribution یا پروسه پخش نمودن ماشین های مجازی روی میزبان ها، هم اکنون نیز در DRS رخ می دهد. بهر حال، از آنجایی که برای هر پروسه vMotion هزینه ای در نظر گرفته می شود، DRS تمام تلاش خود را می کند تا کمترین vMotion را انجام دهد، مگر در ازای انجام آن پاسخ ارزشمندی دریافت کند (بعدا در رابطه با هزینه vMotion بیشتر خواهیم نوشت). تنها مشکلی که DRS می تواند با آن مواجه شود مربوط به زمان بحران خواهد بود، در زمان وقوع بحران و برای داشتن دسترسی به ماشین های مجازی (vSphere HA) ممکن است DRS میزبانی با ماشین های مجازی بیشتر نسبت به سایر میزبان هایش داشته باشد، اگر این میزبان با مشکل مواجه شود، شما تعداد زیادی راه اندازی مجدد ماشین های مجازی یا HA Restart خواهید داشت. در این شرایط آیا DRS اقدام به پخش نمودن ماشین های مجازی (VM Distribution) خواهد نمود ؟ در اینجاست که تنظیم پیشرفته Try Balance VMs Per Host به کمک شما خواهد آمد. این گزینه که در نسخه 6.5 اضافه شده است برای برقراری توازن ماشین های مجازی روی میزبان ها معرفی شده است و هدف آن این است تا سرویس های شما همیشه در دسترس باقی بمانند.

نحوه عملکرد VM Distribution

زمانی که این گزینه فعال شود، هر میزبان یک مقدار به نام maxVMs (حداکثر ماشین های مجازی) را دریافت خواهد نمود. این میزان بر اساس میانگین تعداد ماشین های مجازی روی تمامی میزبان ها محاسبه خواهد شد. این محدودیت تنها روی الگوریتم حفظ تعادل بار (Load-Balancing Algorithm) اعمال خواهد شد به این معنی که قرار گیری اولیه ماشین های مجازی می تواند آن را نقض کنید.

maxVMs چیست ؟

maxVMs حداکثر تعداد ماشین های مجازی است که مجاز است روی هر میزبان قرار گیرد، زمانی که تعداد ماشین های مجازی روی هر میزبان از این تعداد بیشتر شود، maxVMs نقض خواهد شد.

قبل از آنکه الگوریتم توازن فعال شود، DRS تلاش می کند تا هر گونه مشکلی که در نقض حفظ تعادل بار maxVMs وجود دارد را رفع نماید.

هر میزبانی که maxVMs را نقض می کند، ماشین های مجازی را مرتب می کند و اول ماشین های مجازی با سایز کوچکتر را جابجا خواهد نمود، تا ترافیک کمتری به زیرساخت تحمیل شود و منابع کمتری درگیر شوند. پروسه انتقال تنها زمانی رخ می دهد که شرایط آن فراهم باشد:

  1. توازن در میزبان ها برقرار نباشد و میزبانی maxVMs را نقض کرده باشد.
  2. میزبانی که مقصد ماشین مجازی است، maxVMs را نقض نکرده باشد.

در این حالت ماشین های مجازی هستند که همیشه خوشحال اند.

مانیتورینگ حافظه برای حفظ تعادل بار - Active Memory | Consumed Memory

مانیتورینگ حافظه برای حفظ تعادل بار

DRS به صورت پیش فرض برای حفظ تعادل بار میزبان ها از اندازه گیری پارامتر Active Memory یا حافظه فعال ماشین های مجازی استفاده می کند. این پروسه با پروسه ای که نرم افزار های جانبی انجام می دهند متفاوت است، اما دلیل انجام این پروسه چیست ؟

  1. Active Memory پارامتر مناسبی برای اندازه گیری حافظه استفاده شده است.
  2. Consumed Memory یا حافظه استفاده شده معیار دقیقی برای مشخص نمودن نیاز ماشین مجازی به حافظه نیست.
  3. درصدی از Active Memory همیشه بلا استفاده است. (به صورت پیش فرض 25 درصد آن، که توسط تنظیم های پیشرفته قابل تغییر است.)

این گزینه برای زمانی که بیش از حافظه میزبان، اختصاص حافظه داشته اید مفید است. برای برخی کاربران اتکار به پارامتر Consumed Memory کفایت می کند و حفظ تعادل بار بر اساس Consumed Memory آنها را راضی می کند. این گزینه حالا این امکان را به شما می دهد تا مشخص کنید DRS از کدام معیار اندازه گیری برای حفظ تعادل بار استفاده کند، Active Memory یا Consumed Memory !

استفاده حداکثری از پردازنده (CPU)

برخی از کاربران، مخصوصا آن دسته که از مجازی سازی دسکتاپ یا VDI استفاده می کنند، یا کاربرانی که نسبت پردازنده های مجازی vCPU به پردازنده فیزیکی pCPU برای آن ها اهمیت دارد از قابلیت پیشرفته ی MaxVcpusPerClusterPct استفاده می کنند.

هر نسبتی بین 0 تا 99 از توان پردازنده فیزیکی کمتر خواهد بود به واقع کمتر از یک vCPU به ازای یک pCPU خواهد بود.

100%: یعنی به ازای هر pCPU یک vCPU ایجاد شده است.
500%: یعنی به ازای هر pCPU پنج vCPU ایجاد شده است.

این تنظیم بر روی کلاستر اعمال می شود و به هر میزبان محدود نمی شود. به این معنی که تنها در صورتی به یک میزبان اجازه داده می شود تا فراتر از میزان مشخص شده توسط مدیر از vCPU ها استفاده کنید که میانگین تمام میزبان ها در کلاستر همچنان از میزان مشخص شده فراتر نرود. برای آن دسته از کاربرانی که قصد دارند این پیکربندی روی هر ESXi اعمال شود. یا در واقع قصد دارند این تنظیم را روی کلاستر انجام دهند و روی تمام ESXi ها اعمال شود، باید گزینه پیشرفته MaxVcpusPerCore را استفاده نمایند.

استفاده حداکثری از پردازنده (CPU) - مناسب برای VDI

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation