vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA یا (VCSA Backup)

vSphere نسخه 6.5 یک سیستم پشتیبان گیر و بازیابی اطلاعات داخلی نیز برای vCSA معرفی نموده است. و دیگر نیازی به نرم افزار های جانبی، برای پشتیبان گیری از vCSA نخواهید داشت. شاید پشتیبان گیری در vCSA از این ساده تر ممکن نباشد.

vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA

پشتیبان گیری از vCenter Server Appliance یا vCSA

برای پشتیبان گیری از vCSA، به پرتال مدیریتی vCSA Appliance وصل شوید.

https://”FQDN of VCSA”:5480

در زبانه Summery به قسمت بالا سمت راست مراجعه کنید و دکمه سبز رنگ “Backup” را مشاهده خواهید نمود.

برای تهیه نسخه پشتیبان از vCSA سه مرحله وجود خواهد داشت. اولین گزینه در قسمت Enter Backup Settings مربوط به انتخاب پروتکل ذخیره سازی خواهد بود:

  • HTTP
  • HTTPS
  • FTP
  • SCP
  • SFTP

در این مثال ما پروتکل FTP را انتخاب نموده ایم. و روی یک ماشین مجازی FTP سرور ایجاد شده است و آدرس و مشخصات آن را در این قسمت وارد نموده ایم.

نکته: باید آدرس یک پوشه خالی را مشخص نمایید، در غیر این صورت با خطا مواجه خواهید شد.

ما آدرس سرور FTP و مشخصات آن را وارد نموده ایم و پوشه خالی VCSA را نیز ایجاد کردیم که آدرس آن را در شکل ملاحظه می نمایید.

با انتخاب گزینه Encrypt Backup Data، داده ها کد گذاری خواهند شد و از شما درخواست رمز عبور خواهد کرد. این رمز عبور در پروسه باز گردانی داده ها از شما سوال خواهد شد. پس از پیکربندی، روی Next کلیک کنید.

vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA
vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA

حالا به بخش Part to Backup می رسیم. در این قسمت به شما اجازه خواهد داد تا مشخص کنید از کدام قسمت از VCSA می خواهید پشتیبان تهیه کنید. قسمت “Common” شامل تمام تنظیم های vCenter Server است و همیشه انتخاب شده است (امکان حذف آن وجود ندارد) و “Stats، Event، Alarm، Tasks” که به شما اجازه میدهد تا از لاگ ها، رخداد ها، وضعیت ها و اخطار ها نسخه پشتیبان تهیه کنید. (حجم این داده ها به مرور رشد می کند.)

پس از انجام پیکربندی در این قسمت می توانید اطلاعات وارد شده را مرور کنید و روی Finish کلیک کنید تا نسخه پشتیبان تهیه شود.

vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA
vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA

پروسه پشتیبان گیری شروع خواهد شد

پس از اتمام پروسه پشتیبان گیری، محل نسخه پشتیبان و زمان و تاریخ آن را می توانید مشاهده نمایید.

vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA
vSphere 6.5: پشتیبان گیری در VCSA

همان طور که مشاهده می نمایید، پوشه مقصد را باز کردیم و فایل های پشتیبان گیری شده را میبینیم. این اطلاعات شامل تنظیم های VCSA و داده های تاریخی رخ داده در VCSA است که برای بازیابی، به آن نیاز خواهید داشت. تمام فایل ها کد گذاری شده اند غیر از فایل JSON.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation