راهنمای نصب VMware ESXi 6

برای نصب VMware ESXi پیشنیاز هایی وجود دارد که بایستی آنها را رعایت نمود در این مقاله نحوه نصب و راه های نصب سرور ESXi را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای نصب و راه اندازی هایپروایزر VMware ESXi راه ها زیادی وجود دارد. در بیشتر مواقع ESXi بر روی یک Flash نصب می شود. مزیت آن ذخیره پورت های SATA و SAS و همچنین کاهش مصرف انرژی است. شما همچنین می توانید با استفاده از ذخیره سازهای SAN یا iSCSI سرور VMware ESXi را بدون دیسک و فلش نصب و راه اندازی نمایید. در راهنمای نصب VMware ESXi 6 به پروسه و مراحل نصب ESXi خواهیم پرداخت این مراحل در نسخه های مختلف ESXi تفاوت چندانی ندارد.

اگر قصد نصب سرور ESXi را دارید اولین مرحله بررسی ماتریکس سازگاری شرکت VMware خواهد بود. در این قسمت که به نام HCL شناخته می شود اطلاعات دقیقی از سخت افزار های پشتیبانی شده توسط نرم افزار های شرکت Vmware در اختیار شما قرار خواهد داد.

راه های متفاوت در نصب ESXi و بوت نمودن آن

  • نصب ESXi بر روی یک حافظه USB یا فلش درایو
  • نصب ESXi بر روی هارد دیسک SATA/ SAS یا درایو های FC که برای رعایت افزونگی در RAID 1 پیاده سازی شده باشند. (برای آشنایی بیشتر با RAID ها یا آرایه ی دیسک ها می توانید از ماشین حساب RAID یا RAID Calculator استفاده نمایید که نه تنها ابزار مناسبی برای محاسبه فضای ذخیره سازی در RAID ها می باشد بلکه توسط آن می توانید با انواع RAID ها به صورت دیداری آشنا شوید و نحوه کار کرد آنها را بیاموزید.)
  • نصب بر روی کارت های SD
  • بوت شدن توسط LUN ها از طریق کارت های سخت افزاری iSCSI، FC یا FCoE -Fiber channel over Ethernet
  • بوت توسط سرویس دهنده نصب خودکار (Auto Deploy)
راهنمای نصب VMware ESXi 6 | پارتیشن های سرور ESXi

راهنمای نصب VMware ESXi 6

استفاده از حافظه های USB یا فلش ها برای بوت نمودن ESXi: در این حالت حافظه ی USB به این صورت پارتیشن بندی خواهد شد.

می توانید Image را بر روی CD رایت کنید و سرور ESXi را در زمان بوت از طریق CD/ DVD اقدام به نصب آن نمایید. یا همان ISO را از طریق IPMI یا در واقع پورت iLO در سرور های شرکت HP (که در کشور مان نسبت به سرور های سایر شرکت ها مثل Dell همه گیر تر است.) به سرور معرفی نمایید. حتی می توانید در نرم افزار VMware Workstation یک ماشین مجازی بسازید و ISO را در درون آن به ماشین مجازی معرفی کنید و USB را نیز در درون ماشین مجازی اضافه نمایید تا سرور ESXi روی آن نصب شود. (برای آشنایی بیشتر با نرم افزار VMware Workstation می توانید کتاب مجازی سازی با VMware Workstation را به صورت رایگان دریافت کنید.)

عکس گرفته شده از پنجره VMware Workstation در زمان راه اندازی سرور ESXi…

راهنمای نصب VMware ESXi 6 | اتصال USB در VMware Workstation
راهنمای نصب VMware ESXi 6 | انتخاب دیسک در نصب سرور ESXi

پس ار لود شدن فایل های سرور ESXi پنجره ای مشابه زیر خواهید دید. در این قسمت همان طور که در تصویر دیده می شود یکی از گزینه ها حافظه USB است که آن را انتخاب می کنیم.

قبل از شروع پروسه نصب ESXi از شما سوالی مبنی بر انتخاب کیبورد و انتخاب رمز عبور برای کاربر root پرسیده خواهد شد. رمز مناسبی انتخاب کنید و کیبورد که به صورت پیش فرض روی English می باشد را انتخاب نمایید.

راهنمای نصب VMware ESXi 6 | رمز عبور برای کاربر root سرور ESXi
راهنمای نصب VMware ESXi 6 | تنظیم های شبکه در سرور ESXi

پس از اتمام پروسه نصب ESXi کافی است فلش را از کامپیوتر جدا کنید و به سرور وصل کنید و آن را به عنوان مدیا ی پیش فرض برای پروسه بوت انتخاب کنید. پس از بوت شدن سرور ESXi یک سری تنظیم های اولیه را بایستی از طریق DCUI یا کنسول مستقیم خود سرور ESXi انجام دهید. (Direct Console User Interface) برای دسترسی به DCUI کافی است کلید F2 را فشار دهید و با نام کاربری root و رمز عبوری که در زمان نصب انتخاب نموده اید به کنسول متصل شوید.

پس از ورود به کنسول سرور ESXi می توانید تنظیم های مربوط به IP آدرس، DNS و نام و مشخصات دیگر سرور را وارد نمایید.

پس از انجام مراحل اولیه مرحله بعدی نصب vSphere Client خواهد بود. در گذشته بسیار محبوب بود. محبوبیت آن به دلیل سرعت آن نسبت به نسخه تحت وب آن است. که شرکت VMware در نسخه 6 بهبود های زیادی را در نسخه تحت وب vSphere Client انجام داده است.

  • سرعت ورود به کنسول تحت وب 13 برابر سریع تر شده است.
  • منوی کلیک راست 4 بار سریع تر شده است.
  • اکثر عملیات تا 50 درصد سریع تر شده اند.

پس تفاوت سرعت نسخه تحت وب و vSphere Client دیگر چندان به چشم نمی آید. شما همچنین در vSphere Client محدودیت هایی نیز خواهید داشت. در vSphere Client امکان ساخت سخت افزار بالاتر از نسخه 11 وجود ندارد و امکان ویرایش تمامی تنظیم های ماشین مجازی فراهم نیست.

شما می توانید vSphere Client را از سایت VMware یا از مدیا ی حاوی VMware vCenter نصب نمایید. در نسخه لینوکس VMware vCenter یا vCSA از طریق آدرس HTTP آن در دسترس خواهد بود. لینک دانلود آن از سایت VMware در اتصال به ESXi از طریق پروتکل HTTP وجود دارد که در شکل مشاهده می شود.

مرجع: ESXvirtualization

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه 

دانلود کتاب VMware Workstation