موبایل کلاینت چیست ؟

موبایل کلاینت – Mobile Client دستگاه های قابل حملی است که امروزه در اختیار اکثر کاربران قرار دارد. دستگاه هایی نظیر تلفن های همراه، تبلت ها و لپ تاپ ها مهمترین های این دسته هستند.

موبایل کلاینت - Mobile Client

موبایل کلاینت – Mobile Client دستگاه های قابل حملی است که امروزه در اختیار اکثر کاربران قرار دارد. دستگاه هایی نظیر تلفن های همراه، تبلت ها و لپ تاپ ها مهمترین های این دسته هستند. با همه گیر شدن VDI استفاده از دستگاه های همراه رشد چشمگیری داشت و تا حدودی جایگزین هند هلد ها شدند. هرچند هنوز در محیط های صنعتی هند هلد ها طرف داران خود را دارند اما به علت همپوشانی با دستگاه های همراه، جایگاهشان با ورود VDI متزلزل شد. استفاده از دستگاه های همراه همانند سایر کلاینت های VDI، مزیت ها و معایب خود را دارند.

سخت افزار – نرم افزار

اول قصد داریم به بررسی سخت افزار این دستگاه ها بپردازیم، سخت افزار های استفاده شده در این دستگاه ها مشابه نانو کلاینت ها است و مزیت ها و معایب آن را به ارث می برد غیر از لپ تاپ ها که نمونه ی کامل یک نانو کلاینت با مزیت ها و معایب آن است. البته در نظر داشته باشید شاید تمام دستگاه ها را بتوان در دسته بندی های کلی تر قرار داد. اما همانطور که قبلا نیز مطرح کردیم سعی داریم با بررسی مصداق ها تصمیم گیری برای انتخاب سخت افزار VDI را تسهیل کنیم.

سیستم عامل موبایل - Mobile OS

اما مهمتر از آن نرم افزار استفاده شده در موبایل کلاینت ها است. سیستم عامل های استفاده شده در این دسته بسیار گسترده است و این موضوع امنیت را به شدت کاهش می دهد. دستگاه های همراه از سیستم عامل های IOS، Android ، Windows Phone، Blackberry، FirefoxOS، Tizen و سیستم عامل های دیگری استفاده می کنند که هدفشان از تولید راحتی کاربر بوده و سعی دارند تمامی امکانات را در اختیار کاربر قرار دهند و این هدف در محیط های VDI از نظر امنیتی چندان مناسب نیست چرا که اطلاعات سازمان و شرکت در معرض خطر قرار می گیرند. در این بین ویندوز با ارائه ی Windows Embedded امکان ایجاد امن ترین سیستم عامل موبایل ها را به صورت سفارشی فراهم نموده است که پیکربندی آن نیاز به دانش فنی دارد.

سیستم عامل های سازگار با این نوع سخت افزار ها (غیر از لپ تاپ ها)

سیستم عامل های x64 - Operating System x86

اما لپ تاپ ها از بیشتر سیستم عامل ها پشتیبانی می کنند و بایستی برای آن ها سیستم عامل های سفارشی با حداقل دسترسی فراهم نمود که Windows Embedded و توزیع هایی از لینوکس برای اینکار مناسب هستند.

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه

دانلود کتاب VMware Workstation